historia

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze niewiele ponad trzydzieści lat temu w Manowie nie było żadnego klubu sportowego. Ewidentne niedopatrzenie postanowił naprawić Władysław Kwaśniewski i udał się w tej sprawie do Nadleśnictwa Manowo. W ten sposób 20 sierpnia 1987 roku powstał Ludowy Zespół Sportowy Leśnik Manowo, a pan Władysław został jego pierwszym Prezesem.

Był już więc klub, ale nie było stadionu. Piłkarze Leśnika grali, więc gościnnie na boisku w Wyszewie. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych powstał w Manowie stadion. W tym samym czasie Leśnik zrezygnował z udziału w LZS-owskich strukturach i został przemianowany na Gminny Klub Sportowy "LEŚNIK".

Sportowo, drużyna systematycznie pięła się do góry. Już po pięciu sezonach zadebiutowała w klasie okręgowej. Niestety tylko na dwa sezony. Po rocznym pobycie w klasie "A" ponowny awans do okręgówki Leśnik zawdzięcza trenerowi Piotrowi Górce. Na wyższym szczeblu rozgrywek zastąpił go jednak Mirosław Skórka, który do Manowa ściągnął takich zawodników jak: Rafał Mamrot, Marcin Perkowski, Grzegorz Duda. Efekt - piąte miejsce beniaminka w rozgrywkach. Sielanka nie trwała jednak długo. Trener Skórka odszedł do Kotwicy Kołobrzeg, a wraz z nim najlepsi piłkarze. I znowu trzeba było pożegnać się z klasą okręgową.

Leśnik szybko powrócił do okręgówki, a w 2001 roku świętował największy sukces w swojej krótkiej historii: zdobył Puchar Polski na szczeblu Koszalińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W 2007r drużyna zdobyła Puchar KOZPN oraz Puchar ZZPN.

W roku 2003 po rozwiązaniu pułku lotniczego w Rosnowie GKS LEŚNIK Manowo połączył się z klubem ROSSA Rosnowo i powstał GKS LEŚNIK-ROSSA Manowo.

W 2007 roku nastąpiła kolejna fuzja, która przyczyniła się do powstania Gminnego Klubu Sportowego Leśnik-Zefir-Rossa Manowo-Wyszewo. Skupiał on w swojej sekcji piłki nożnej przede wszystkim mieszkańców Manowa, Wyszewa, Wyszeborza, Policka, Rosnowa i Bonina. Pozwalał również na utrzymanie trzech drużyn młodzieżowych: juniorów starszych, trampkarzy i orlików.

Pierwsza drużyna Leśnika-Rossy-Zefira z powodzeniem uczestniczyła w rozgrywkach IV ligi woj. zachodniopomorskiego. Druga drużyna występująca na boisku w Wyszewie występowała w rozgrywkach ligi okręgowej.

W sezonie 2012/2013 drużyna prowadzona przez Tomasza Chrupałłę osiągnęła największy sukces w historii klubu - awansowała do III ligi Bałtyckiej.

19 lutego 2014 roku odbyło się zebranie sprawozdawcze klubu. Na zebraniu oprócz podsumowania 2013 roku oraz przedstawienia planów na 2014 rok władze klubu przedstawiły wszystkim zgromadzonym członkom dwie nowe ustawy do przegłosowania. Jedna z nich dotyczyła ustalenia minimalnej składki członkowskiej, natomiast druga zapisze się w historii klubu, ponieważ dotyczyła zmiany nazwy z dotychczasowej Leśnik/Rossa/Zefir Manowo/Wyszewo na GKS Manowo. Wszyscy obecni na sali, którzy mieli prawo głosu jednogłośnie zagłosowali na "za" i tym samym od 19 lutego 2014 roku nazwa klubu to GKS Manowo.

Niecałe pół roku później, dokładnie 3 lipca 2014 roku odbyło się zebranie członków klubu, na którym ponownie zmieniono nazwę manowskiego klubu. Tym razem zarząd zaproponował, a obecni na sali przegłosowali, że klub będzie się nazywał Gminny Klub Sportowy Leśnik Manowo.

1 sierpnia 2016 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków klubu. Ta data również zapisze się w historii klubu, ponieważ wieloletni Prezes klubu – Pan Dariusz Nowosad stracił swoje stanowisko, a w jego miejsce wybrano nowego Prezesa – Pana Roberta Machowicz.

Kluby utrzymują się z dotacji Urzędu Gminy Manowo przy dużym zaangażowaniu Wójta Romana Kłosowskiego oraz licznych sponsorów.